پرداخت وام ۳۰ میلیونی بازنشستگان شروع شد

به گزارش سرویس خبری ایران فوری به گفته سازمان تامین اجتماعی، مبلغ تسهیلات قرض‌الحسنه مستمری‌بگیران افزایش یافته و به ۳۰ میلیون تومان رسیده است. اما برای دریافت وام فوری بازنشستگان تامین اجتماعی، شرایط و مدارک مورد نیاز چیست؟

با افزایش ۱۰ میلیون تومانی نسبت به سال گذشته، مرحله اول ثبت‌نام تسهیلات قرض‌الحسنه ۳۰ میلیون ‌تومانی مستمری بگیران و بازنشستگان تامین‌ اجتماعی در سال ۱۴۰۳ انجام شد و به پایان رسید.

مهلت ثبت‌نام در نخستین مرحله پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان تا روز دوشنبه چهارم تیرماه بود که به پایان رسید.

در این مرحله ۴۰ هزار فقره وام قرض‌الحسنه به بازنشستگان و مستمری‌بگیران واجد شرایط پرداخت خواهد شد که برای هر استان سهمیه‌ای مشخص در نظر گرفته شده است.کته جالب توجه در این مرحله آن است که متقاضیان برای ثبت نام این وام نیازی به کارت عضویت کانون بازنشستگان شهر تهران ندارند و تنها باید در ردیف شماره عضویت، پنج بار عدد صفر و در ردیف تاریخ اعتبار نیز تاریخ اول اسفند ۱۴۰۳ را وارد کنند. همچنین شماره مستمری و کد شعبه نیز در کارت عضویت بازنشستگان قابل مشاهده است.

در صورت موافقت بانک رفاه با درخواست متقاضی دریافت وام بازنشستگان تامین اجتماعی، این موضوع از طریق پیامک به شماره موبایل او اعلام می‌شود. در نهایت، بانک عامل اقدامات اداری و بررسی‌های لازم برای پرداخت وام را آغاز کرده و مبلغ این تسهیلات پس از حدود یک هفته به حساب بازنشسته متقاضی واریز می‌شود.

شرایط جدید دریافت وام فوری بازنشستگان

شایان ذکر است بازنشستگانی که با وام‌شان موافقت می‌شود، باید حداقل ۵۰ هزار تومان در حساب بانک رفاه خود داشته باشند تا مبلغ تمبر برای واریز وام از حساب آنها کسر شود.

وام‌های قرض‌الحسنه نسبت به قبل چهار برابر شده و میزان مطالبات معوق به کمترین میزان به ۰.۳ درصد رسیده است. تعداد بانک‌های زیان‌ده نیز از پنج بانک به یک بانک کاهش یافته است.

پیش از دولت سیزدهم تقریبا با شرایط بی‌دولتی در بخش مدیریت دارایی‌ها مواجه بودیم، در حوزه انضباط مالی خزانه، تا پیش از دولت سیزدهم کنترل موثری بر عملکرد مالی وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی نداشتیم. ابزارهایی که طراحی شده بود نصفه و نیمه اجرا می‌شدند و پروژه‌های نظارت مالی به درجه تکمیل نرسیده بود.

پول‌ها در حساب وزارتخانه رسوب می‌کرد و علیرغم اولویت‌های دولت، خرج بخش‌های دیگر می‌شد.علاوه بر این شرکت‌هایی در زیرمجموعه برخی وزارتخانه‌ها وجود داشت که حتی وزیر آن دستگاه از وجود این شرکت‌ها بی‌خبر بود چه برسد که هیات‌مدیره و نظارت مالی برای آن تعریف کند! ضمن اینکه در بخش املاک و مستغلات دولت، نیمی از دارایی‌ها در سامانه های رسمی شناخته شده نبود!

نحوه مشاهده نتایج وام ضروری بازنشستگان

برای اطلاع از آخرین اخبار وام ضروری بازنشستگان کشوری، وب‌سایت رسمی بازنشستگی کشوری بهترین مرجع است. اگر در این وب‌سایت ثبت نام کردید و حساب کاربری دارید، با ورود به حساب یا پنل کاربری خود‌ می‌توانید از نتیجه ثبت نام وام ضروری‌تان مطلع شوید.

برای این کار کافی‌ست به پنل کاربری خود وارد شده و از بخش «تسهیلات مالی»، روی گزینه «وام ضروری» ضربه بزنید. در صفحه جدیدی که باز‌ می‌شود و در پایین صفحه، دکمه «لینک نتایج» مشخص است که باید روی آن کلیک کنید. با این کار به صفحه جدیدی هدایت‌ می‌شود که لازم است کد امنیتی را وارد کرده و روی «جستجو» کلیک کنید. بعد از ضربه روی جستجو، کادری در بخش پایین باز‌ می‌شود که نتیجه ثبت نام خود را در آن خواهید دید.

توجه داشته باشید که نتایج این وام به صورت ماهیانه ممکن است تغییر کند. پس اگر متن زیر را در سایت دیدید،‌ می‌توانید هر ماه برای بررسی نتایج جدید، همین روند را تکرار کنید:

«با توجه به بررسی به‌عمل آمده در خصوص سوابق تسهیلات ارائه شده و همچنین نظر به محدودیت اعتبار تخصیصی توسط بانک عامل، تقاضای وام ضروری شما در ماه جاری مورد پذیرش قرار نگرفت. ضمناً ثبت نام شما تا پایان سال ۱۴۰۳زمحفوظ می‌باشد و در ماه‌های آتی شرایط شما مجدد مورد بررسی قرار می‌گیرد. بنابراین جهت اطلاع درماه‌های آتی قسمت اعلام نتایج را کنترل نمایید.»

درصورتی‌که وام به شما تعلق گرفته باشد لازم نیست به جای خاصی مراجعه کنید؛ این تسهیلات به صورت اتوماتیک به حساب بانک صادرات مربوط به حقوق‌های دریافتی‌تان واریز خواهد شد.

وام ضروری بازنشستگان کشوری

متقاضیانی که‌ می‌خواهند بدانند که در هر مرحله چه افرادی وام ضروری بازنشستگان گرفته‌اند و به دنبال اسامی برندگان وام صندوق بازنشستگی کشوری‌ می‌گردند، باید بدانند که صندوق بازنشستگی کشوری فهرستی از نام برندگان وام منتشر‌ نمی‌کند؛ بلکه متقاضیان برای اطلاع از نتیجه درخواست خود، فقط‌ می‌توانند به سامانه خدمات الکترونیک صندوق وارد شوند و وضعیت درخواست خود را بررسی کنند که در قسمت‌های قبلی به شما نحوه استفاده از این سامانه را توضیح دادیم.

آخرین اخبار در مورد وام ضروری این است که سامانه ثبت نام برای مرحله دوم از روز ۶ خرداد ماه فعال شده است. پس اگر فردی در مراحل قبلی ثبت نام نکرده و به وام نیاز دارد،‌ می‌تواند از این تاریخ به سایت مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کند. صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرده است که سامانه تا پایان سال، هر ماه فعال خواهد بود تا متقاضیان بتوانند به صورت مداوم درخواست وام ضروری بازنشستگان کشوری ۱۴۰۳ را ثبت کنند.

منبع: مکتوب نامه

دکمه بازگشت به بالا
advanced-floating-content-close-btn
advanced-floating-content-close-btn